PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=873411}
5,3 3 371
ocen
5,3 10 1 3371
3,9 23
oceny krytyków
The Palace
powrót do forum filmu The Palace

wirtuozeria

ocenił(a) film na 5

Polański pokazuje, że - jako reżyser - nawet w wieku 90 lat ma więcej talentu w małym palcu od 99 proc. młodszych reżyserów (są starsi?) - sceny są świetnie zaaranżowane, muzyka doskonale spina wątki, nadaje rytm, a kolory, światło tworzą filmowy kosmos.
Jeden z krytyków dał filmowi jedną gwiazdkę, kompletnie przekreślając to, co napisałem powyżej, czyli maestrię reżyserską, skupiając się na "dziaderskości" fabuły. Dziwne to.
To z pewnością słabszy film Polańskiego, dla mnie na tym samym poziomie co "Prawdziwa historia". Jego zasadniczym problemem jest... - nie wiem, czemu Polański postanowił go nakręcić, czemu postanowił dwa lata życia poświęcić akurat temu pomysłowi? Czemu wybrał na bohaterów akurat te postacie? Nie znajduję tu ani metafory, ani zasadności portretowania akurat tej grupy ludzi. Przy czym nie chylę też czoła nad "W trójkącie", który jest dla mnie wtórny i powierzchowny (a to o tym filmie wspominano nieco w kontekście Polańskiego - że Polański też krytykuje jakieś elity). The Palace, jak rozumiem, miał być komedią, ale poza paroma śmiesznymi momentami (portretami), nie jest śmieszny. Więc pytam się - po co?

patrice_filmweb

W pełni się zgadzam, ten film reżysersko, aktorsko, czysto rzemieślniczo jest znakomity. Więc oceny jego w tak bardzo negatywny sposób jest sprzeczne z tym co widzimy. I moim zdaniem film jest lepszy od "Prawdziwej historii" i to pod względem tym czystko reżyserskim. Do tego widać, że na niczym tu nie oszczędzano.

Prawdą też jest, że scenariusz jest oczywisty, żaden z wątków nie zaskakuje, ale jest na tyle szybko i sprawnie opowiedziany, że ogląda się też to bardzo dobrze. Nawet te niby "dziaderskie" rzeczy, niby obraźliwe, czy nawet homofobiczne, wydaja mi się mocno przesadzone. Najbardziej obrywa się chyba zarobaczonej markizie. Oraz szemranemu biznesmenowi.

I ważna sprawa, ten film nie jest komedią, to czysta filmowa groteska, i polega głównie na przerysowaniu, każda postać jest aż za bardzo.

Po co powstał? Polański mówi, że chciał nakręcić coś lżejszego. I ten film jest w sumie błahostką, nie ma tu jakiejś wielkiej historii, nikt nie przeżywa tragedii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones